Eğitimci

ALİ ALPASLAN

BURSLAR
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam216
Toplam Ziyaret2110219

Tercihlerinizi Şekillendirirken Aklınızda Bulunması Gereken Bazı Kavramlar

Eğitim hayatınız başladıktan sonra öyle veya böyle zaten bir sürü kavramla tanışıyorsunuz. Şimdiye kadar birçok kavramla tanıştığınıza inanıyorsanız bir de üniversiteye giriş yapana kadar bekleyin. Üniversiteye girdiğinizde şuana kadar tanıştığınız tüm sistemlerin aksine bir eğitim sistemi görmekle kalmayacaksınız, aynı zamanda sistemle birlikte gelen yabancı sayısız kavram ile tanışacaksınız. İşin kötü yanı ise eğer sizin gibi ilk defa üniversiteye giriş yapanlarla aynı bölümde olursanız muhtemelen sınıf arkadaşlarınızın da bu terimler hakkında herhangi bir fikri olmayacak. Bu kavramlar yalnızca üniversiteye yeni giriş yapanlar için değil aynı zamanda üniversitede okuyanlar için de yardımcı olacaktır. Nitekim birçok öğrenci üniversite hayatının yarısına kadar hala bazı terimler veya kavramlar ile tanışmamış veya tam olarak ne demek olduğunu bilmiyor olabilir. O halde üniversite hayatınız boyunca en çok karşınıza çıkacak kavramlara bir bakmanız sizin faydanıza olabilir;

Ön Lisans: Halk arasında sıklıkla duyduğunuz kavramlardan birinin aslında eş anlamlısıdır. 2 senelik üniversite dediğimiz ve meslek yüksek okulları içerisinde okutulan eğitim programlarıdır. Bu ön lisans programlarına sınavsız da geçiş yapılabildiği gibi sınav ile de giriş yapılabilmesi mümkündür. Çoğu öğrenci bu sınava girdikten sonra hayatına ayrıca DGS kavramı da girmiş olur.

Lisans: 4 yıllık üniversite olarak halk arasında sıklıkla duymuş olduğumuz eğitim programlarına verilen resmi isimdir. Bu eğitim programı bitirildiğinde bitirilen alan ile ilgili diplomaya ve bir de unvan alınmaya hak kazanılır. Lisans programlarının geneli ülkemiz içerisinde 4 seneyi kapsayan eğitim programlarından oluşmaktadır. Yine de istisnalarının olduğunu unutmamak gerekiyor. Lisans bir yerde de öğrencinin sahip olacağı akademik derece için kullanılır.

Yüksek Lisans: Özellikle üniversitenin son senesine doğru birçok ağızdan duyacağınız ve hatta idealist insanların ağzından daha hazırlık senesinde duyacağınız terimdir. Yüksek Lisans veya eş anlamlısı olan Lisan üstü tıpkı lisans gibi bir akademik derecedir.  Ayrıca birçok kişiye havalı geliyor olması nedeniyle sıklıkla İngilizcesi olan Master şeklinde de kullanıldığını görebilmeniz mümkündür.

Doktora: Bir yüksek öğrenim kurumundan mezun olduktan sonra sınav ve bilimsel eser ile kişilerin ulaştığı mertebedir.

Tez: Öğrenciler veya öğretim üyeleri tarafından hazırlanan ve akademisyenlerden meydana gelen heyete savunulan bilimsel eserdir. Tezin kabulü için akademisyenlerin onayı gereklidir. 4 yıllık bazı lisans bölümünde öğrencilerin okullarını bitirebilmeleri için de bitirme tezi hazırlamaları gerekir.

Sınavsız Geçiş: Meslek lisesi öğrencileri başta olmak üzere alanı ile ilgili olan yüksek öğretim programlarına diploma notu veya diğer notlarına bakılarak yapılan geçiş işlemidir. Geçiş işlemi ile öğrenciler yalnızca ön lisans programına geçiş yapabilirler. Bu geçiş hakkından faydalanmak için öğrencilerin herhangi bir üniversite sınavına girmelerine gerek yoktur.

KYK:  Açılımı ile Kredi Yurtlar Kurumu olan bu kurumun kısaltılmasıdır. KYK bursu, KYK kredisi ve KYK yurdu gibi kullanılan kavramlar üniversite öğrencilerinin en çok karışılacağı ve karşılaşmasına kesin gözü ile bakılabilecek olan kavramların arasında yer alır.

Yurt/Apart: Öğrencilerin konaklamalarını sağlamaları için hazırlanan barınma ortamlarını anlatmak için kullanılan kavramlardır. Apartlar ise daha az insanı bir arada bulunduran veya yalnızca kişiye özel olan odalar gibi düşünülebilir. Yurtlar KYK tarafında da bulunurken Apartların tamamının özel olduğunun da altını çizmek gerekiyor.

Burs: Genellikle KYK tarafından alınıyor olsa da diğer kurumlardan da alınabilecek olan yükseköğretim öğrencilerine hibe edilen yani geri istenmeyen ödemelerdir. Öğrencilerin burs alması için ise hem başarısının yüksek olması hem de derslerinin iyi olması gerekir. Para yardımı olarak yapılan bursların yanı sıra üniversiteler içerisinde ayrıca yemek bursu da sağlanabilmektedir.

Öğrenim Kredisi: Öğrencilere genellikle KYK kurumu tarafından verilen öğrenim kredisidir. KYK şartlarını kabul edilerek alınır ve geri ödenmesi mezuniyet sonrasında beklenir. Yani, alınan krediler tıpkı bankadan alınan bir kredi gibi geri ödenecek olan paradır. Kredi bursun aksine yalnızca para olarak verilir.

Örgün Öğrenim/Birinci Öğretim (Güz): Eğitim saatlerinin asgari gündüz saatlerinin içerisinde olmasını belirtir. Birinci öğretim öğrencilerinin dersleri sabahları işlenir. Öğrenciler arasında birinci öğretim olarak da adlandırılan bu durumu resmi kağıtlar içerisinde güz dönemi olarak görebilirsiniz.

İkinci Öğretim (Gece): Eğitimlerini genellikle akşam saatleri içerisinde alan öğrencilerin bulunduğu bölümlerdir. Birinci öğretimler ile aynı dersleri görürler. Fakat ayrıca son yasaya göre öğrenci harcı ödeme zorunluluğuna sahip olan öğrenci grubudur.

Açık Öğretim: Örgün eğitim imkanlarına sahip olmayan kişilerin kendilerine zaman ayırarak okula gitmeden derslerinin vermesi gerektiği öğretim çeşididir. Ülkemiz içerisinde 1982’den beri açık öğretim sistemi uygulanmaktadır.

Uzaktan Öğretim: Tamamen internet ve teknoloji ile öğrencinin veya öğretim görevlisinin dersliğe girmesine gerek kalmadan yapılabilen eğitim şeklidir. Zamandan tasarruf olduğu gibi ayrıca sürekli geçmişe bakılabiliyor olmasından dolayı son derece avantajlı bir sistemdir.

Öğrenci Otomasyonu: Öğrencilerin ders seçiminden, sınav takvimine ve notlarına kadar hemen her şeye ulaşabilecekleri sisteme (internet sitesine) verilen isimdir.  Ülkemizde artık tüm üniversiteler öğrenci otomasyonu sisteminden faydalanmaktadır.

Harç: Son getirilen yasa ile birlikte devlet üniversitesi içerisinde yalnızca ikinci öğretimlerin ödediği ödenektir. Harçlar özel/vakıf üniversiteleri içerisinde gündüz öğrenimi gören öğrenciler tarafından da ödenebilmektedir.

Akademik Takvim: Sınavların ve üniversitenin gidişatı ile ilgili olan önemli güncellemelerin üzerinde yer aldığı takvimdir. Bu takvim sayesinde sınav zamanları ve diğer önemli duyurular takip edilebilir.

Harf ile Notlar: Öğrencilerin not aralığını belirlemek için Lise ve ilkokul döneminde kullanılan sayısal sistemin harfe geçmiş halidir. Her öğretim kurumu içerisinde değişebilme ihtimali olan bu sıralama genel olarak bu sıralama aralığına sahiptir.

AA – 4.0

AB – 3.7

BA – 3.4

BB – 3.0

BC – 2.7

CB – 2.3

CC – 2.0

CD – 1.7

DC – 1.3

DD – 1.0

FF – 0

Vize: Üniversite öğrencilerinin giriş yaptığı ara sınava verilen isimdir. Bazı bölümün öğrencileri 2 vize sınavı olabilirler

Final: Geçme notunuzu oluşturacak dersin son sınavıdır.  Genellikle içerisinde bulunan dönemin son sınavı olarak uygulanmaktadır.

Alttan Ders Kalması/Bırakmak: Döneminiz içerisinde başarılı olmanız gereken dersten kalmanız ve bu dersi bir sonraki senenin içerisinde bir alt sınıflar ile alma zorunluluğunuz olması anlamına gelir. Alttan kalan dersleriniz ders alma hakkınızı kısıtladığı gibi aynı zamanda mezun olmaya da engel olur.

Bütünleme Sınavı: Dönem sonunda veya yıl sonunda yapılan tek ders sınavıdır. Alacağınız not final notunuzun yerine kabul edilecektir. Final notundan geçer not alsanız da eğer vizeniz yetersizse ders alttan kalır.

Yaz Okulu: Alttan kalan dersi daha sonraki sene almak yerine yaz dönemi içerisinde o dersi vermenize yardımcı olan okullardır. Bu eğitimin ücretli olduğunun da altını çizmek gerekir.

Diploma: Herhangi bir eğitimin başarı ile sona erdirilmesinden sonra resmi olarak bunu gösteren belgedir. Üniversite mezuniyetinde aldığınız gibi aynı zamanda belli kursları bitirdiğinizde de diploma sahibi olabilirsiniz.

Yatay Geçiş: Belli bir üniversite içerisindeki başka bölüme geçiş yapmanıza yardımcı olan ek haktır. Bu hakkın YÖK tarafından belirlenen kriterlerin uygulanması sonrasında elde edilmesi mümkündür. Kişi ayrıca bu geçiş ile aynı bölümü farklı bir üniversitede de okuyabilir.

Dikey Geçiş: 2 yıllık öğrenim programını tamamlayan öğrencilerin bölümleri ile alakalı bir lisans programına giriş yapmalarına yardımcı olan geçiş sınavıdır.

Fakülte: Üniversitenin uzmanlık alanlarına veya branşlarına göre kendi içerisinde ayrılmış olan kollarıdır. Bu kollara fakülte adı verilir.

Bölüm: Uzmanlık alanının adını alan her bir ayrıma bölüm adı verilir. Üniversitenin içerisinde yer alan bölümler fakültelerin içerisinde bulunur.

Yüksek Okul: Birçok kişi tarafından Üniversite ile karşılaştırılıyor olsa da kalifiye eleman yetiştirmek için eğitim veren kurumlardır. Bir nevi meslek lisesi öğreniminin üst kademesi veya devamı olarak eğitim veren kurumlar şeklinde kabul edilebilir.

Enstitü: Üniversiteye bağlı veya bağımsız şekilde belli bir amaç üzerine üst düzey araştırma yapan, araştırmaların yanı sıra eğitim de verebilen profesyonel kurumlardır.

Kampüs/Yerleşke: Üniversite veya yüksekokulun tüm kolları ile binalarının üzerinde bulunduğu alanın sınırlarını tanımlamak için kullanılan kavramdır. Tüm yerleşkelerin aynı alan içerisinde bulunma zorunluluğu yoktur. Aynı şehir içerisinde farklı bölgelerde de o üniversitenin yerleşkesi olabilir.

Profesör: Eğitim kurumu içerisinde en yüksek akademik dereceye sahip olan öğrenim görevlilerinin sahip olduğu unvanlardan birisidir.

Doçent: Profesörlük aşamasının bir kademe altında akademik dereceye sahip olan kişilerin sahip olduğu unvandır.

Yardımcı Doçent: Doçent basamağının bir altında bulunan basamakta yer alan akademik dereceye sahip olan kişilerin sahip olduğu unvandır.

Okutman: Üniversite içerisinde bir dersin eğitimini vermekle görevlendirilmiş olan öğretim üyesine verilen addır.

Asistan: Akademik kariyerine henüz yeni başlayacak olan yüksek lisans veya doktora öğrenimini gören öğrencidir. Bağlı oldukları kişinin işlerinin idare edilmesine yardımcı olmakla görevlidirler.

Rektör: Üniversite içerisinde eğitimin en iyi şekilde verilmesinden sorumlu olan ve YÖK tarafından üniversiteye atanan profesör unvanına da sahip olan kişidir.

Dekan: Rektörün bir altında dereceye sahip olan fakültelerden sorumlu olan öğretim görevlisidir.

http://yenibirmezun.com


Yorumlar - Yorum Yaz
HABERLER