Eğitimci

ALİ ALPASLAN

BURSLAR
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam333
Toplam Ziyaret2110336

Anadolu Vakfı Burs Duyurusu

Burs başvuruları ne zaman, ne şekilde yapılır?

Burs başvuruları her yıl 01 Eylül – 30 Eylül tarihleri arasında Burs Başvuru Sistemi üzerinden online olarak yapılır. Daha fazla bilgi için Burs Başvuru ve Değerlendirme Süreci


 • Anadolu Vakfı burslarından kimler yararlanabilir?
  • Yurt içindeki eğitim kurumlarında lisans seviyesinde, tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı öğrenciler burstan yararlanabilir.
  • Vakıf yönetimi tarafından aksi duyurulmadıkça, yüksek lisans öğrenim bursu verilmemektedir.
  • Yurt dışında öğrenim görmek isteyen öğrenciler için burs imkanı bulunmamaktadır.

 • Burs başvurusunda bulunabilme koşulları nelerdir?

  T.C.Vatandaşı olmak
  Maddi desteğe ihtiyaç duyuyor olmak
  Devlet üniversitelerini kazanmış olmak (Açık Öğretim ve Uzaktan Öğretim programları kapsam dışındadır.
  Vakıf Üniversitelerinde okuyan öğrenciler için %100 başarı bursu ile yerleşmiş olma kriterleri aranacaktır.
  Farklı kurumlardan alınan burslar, başvurunuza engel teşkil etmez.

  • Burs Çeşitleri

   Genel Başarı Bursları: Burs Komitesi’nce belirlenen esaslar ve belirlenen kontenjan dahilinde, Yurt içindeki eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olan, belirlenen kriterler çerçevesinde akademik olarak başarılı olması gereken, maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilir. Online başvuru yapmış olmaları beklenir. Açık Öğretim ve Uzaktan Öğretim programları kapsam dışındadır.

   Anadolu Bursu: Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı, “Anadolu’nun Vakfı” olma misyonuyla kalkınmada öncelikli tüm illerden özellikle öğrenci seçimi gerçekleştirmekte ve tüm Anadolu’ya yayılmayı hedeflemektedir. Kontenjan dahilinde alınacak öğrenci seçimi, diğer adaylar arasındaki başarı sıralaması ve ihtiyaç sahibi oluşu dikkate alınarak gerçekleştirilir. Online başvuru yapmış olmaları beklenir. Açık Öğretim ve Uzaktan Öğretim programları kapsam dışındadır. 

   Engelli Öğrenci Bursu: Yurt içindeki eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci statüsünde kayıtlı olan, belirlenen kriterler çerçevesinde akademik olarak başarılı olan, ihtiyaç sahibi her engel grubu için tahsis edilir. Online başvuru yapmış olmaları beklenir. Açık Öğretim ve Uzaktan Öğretim programları kapsam dışındadır. 

   Dış Kaynaklı Burslar: “Şartlı Burs Bağışları” kapsamındaki burslar için burs bağışı yapan gerçek ya da tüzel kişi tarafından talep edilen bağış şartları öncelikle Anadolu Vakfı Senedi’ne ve Vakfın amaç ve hedeflerine uygunluk açısından Burs Komitesi tarafından değerlendirilir ve Yönetim Kurulu onayına sunulur. Burs tahsis edilebilmesi için online başvuru yapmış olmaları beklenir. İki şekilde gerçekleşir:

   Genel Başarı Bursu: Vakıf kaynakları dışında gerçek ve tüzel kişi ya da kurumlar tarafından Vakıf nezdinde oluşturdukları fonlardan karşılanmak üzere, Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı tarafından başarı ve ihtiyaç durumu gözetilerek seçilmiş, burs bağlanması kararı alınan öğrencilere verilir. Online başvuru yapmış olmaları beklenir. Açık Öğretim ve Uzaktan Öğretim programları kapsam dışındadır. 

   Talep Bursu: Bağışçısı tarafından bursiyer adayı belirlenmiş, Anadolu Vakfı Senedi’ne, Vakfın amaç ve hedeflerine uygunluk açısından Burs Komitesi tarafından onaylanmış kriterlere haiz bağışçının talep ettiği öğrenciye verilir.  Online başvuru yapmış olmaları beklenir. Açık Öğretim ve Uzaktan Öğretim programları kapsam dışındadır. 

   • Ara sınıf öğrencileri burs başvurusunda bulunabilir mi ?

    Evet, ara sınıf öğrencileri de burs başvurusunda bulunabilir.

    • Özel yetenek sınavı ile öğrenci kabul edilen üniversitelere burs veriyor musunuz ?

     Evet, Anadolu Vakfı sanat ve spor dallarında da burs vermektedir.

     • Burs başvurusu yapılamayacak programlar nelerdir?

      Anadolu Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı Burs Komitesi kararları gereği;

      İlk ve ortaöğretim öğrencileri için burs verilememektedir.

      Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için burs verilememektedir.

      Öğrenci özel üniversitelerden birine  % 100 burslu yerleştirilmemişse, burs verilememektedir.

      Yurtdışı eğitim için burs ve/veya destek verilememektedir.

      • Burs başvuruları hangi kriterlere göre değerlendiriliyor ?

       Sistem, Üniversite Giriş Yerleşme Puan Başarı sırasına göre başvuru yapmış olan tüm adayları elektronik olarak sıralar. Mevcut listeden yine başarı sırasına göre elektronik olarak meslek dalı kontenjanlarına bursiyer adayları yerleştirilir. 

       Listelere giren adaylar ile gerekirse mülakat yapılabilir ve mülakat sonrası burs ödemesi yapılır. Kontenjan listeleri, Anadolu Vakfı Burs Komitesine sunularak adaylar maddi desteğe duydukları ihtiyaç açısından değerlendirilirler. 

       Daha fazla bilgi için Burs Başvuru ve Değerlendirme Süreci


       • Burs mülakatları hakkında bilgi alabilir miyim?

        Burs başvurusunda bulunan, mülakat sürecine alınacak adaylar e-mail ve telefon yolu ile tarafımızdan davet alacaktır. Her başvuru sahibi ile mülakat yapılması söz konusu olmayıp, mülakata çağrılacak adaylar ile e-mail ve telefon aracılığıyla iletişim kurulmaktadır.

        Kontenjan dahilinde bursiyer alınabildiğinden, mülakat sonuçlarına ilişkin “olumsuz” geri dönüş yapılmamaktadır. 

HABERLER